Maurícius a Seychely -3. časť: Čo vidieť na Mauríciu za 6 dní

Autor: Miroslava Pukajová | 27.7.2017 o 22:10 | (upravené 9.8.2017 o 10:39) Karma článku: 2,88 | Prečítané:  1544x

Na Mauríciu sme strávili aktívnejšiu časť svadobnej cesty, lebo tu je veľa zaujímavých miest, aj keď sme si na druhej strane až tak neužili krásne pláže. Ale nedá sa všetko stihnúť za tak krátky čas.

Prileteli sme v sobotu poobede. Po dlhej ceste sme si potrebovali oddýchnuť a tak sme nedeľu strávili vylihovaním pri bazéne našej čarovnej vily La maison de la Plage v Albione. Toto ubytovanie bolo perfektne, bližšie som ho opísala v prvej časti tejto série a odporúčam ho všetkými desiatimi. Nájdete ho nawww.booking.comale skúste ho dať do Googlu a na iných stránkach nájdete toto ubytovanie aj lacnejšie.

Ak chcete ušetriť 15 USD na ubytovaní cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/32_8/5030f814 , nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

V pondelok sme strávili deň v Casela parku. Casela World of Adventuresje najnavštevovanejšia atrakcia na ostrove. Tento dobrodružný park je otvorený každý deň od od 9:00 do 17:30 hod. a určite si vyhraďte na návštevu celý deň, pretože je toho toľko, čo môžete robiť. Začnite prehliadkou klietok s vtákmi, kde nájdete farebné papagáje ale aj vzácneho ružového holúba. Vyskúšajte aj africké safari na štvorkolke, segwayi alebo safari buse, kde vo voľnom priestranstve žijú zebry, pštrosy, antilopy, vtáky a to všetko pod scénickym vrchom. Nezabudnite na pevnú obuv a okuliare. Na štvorkolke po safari medzi stádami zebier a antilop v divokej prírode bol veľký zážitok a často majú aj akciové ceny. Ďalej môžete kŕmiť žirafy, nosorožca, prechádzať sa s levmi a tigrami, prejsť po obrom moste alebo sa spustiť na obrom lane (zip line), jazdiť na ťave alebo koňovi alebo sa odfotiť s voľne žijúcimi suchozemskými korytnačkami. Blízko parku sú aj motokáry. Do parku sa platí vstup a jednotlivé atrakcie sú tiež spoplatnené. V cene vstupu je prehliadka zvierat, ale pokiaľ ich chcete kŕmiť, voziť sa na nich a pod., za to si priplatíte. My sme si k vstupu dokúpili safari jazdu na štvorkolkách (cca 1 hodina) a safari bus medzi levy a tigre a vyšlo nás to 35 eur na osobu. Cenník nájdete na stránkehttp://www.caselapark.com/en/pricelist-2/. Jednotlivé atrakcie si musíte prikúpiť už pri vstupe, tak si vopred rozmyslíte, čo by ste chceli vyskúšať.

V utorok už sme mali k dispozícií auto, tak sme mohli hneď ráno vyraziť do hlavného mesta Port Louis. 5 km južne odPort Louis je Plantáž Domaine Les Pailles, kde môžete vidieť, ako sa spracuje cukrová trstina, prejdete sa po záhrade s koreninami a môžete navštíviť reštauráciu v koloniálnom dome s kreolskými špecialitami.Port Louisje nie veľké ale zato veľmi plné, hlučné a rušné mesto. Má 150 000 obyvateľov. Zaparkovali sme v obchodnom dome Caudan waterfront za cca 2 eura na 4 hodiny. Ide o obchodné centrum, ktoré má pešiu zónu zakrytú farebnými dáždnikmi, čo pôsobí veľmi veselo.

Na konci je Blue Penny Museum, kde nájdete za 245 MUR (6 eur) slávneho modrého maurícia a dozviete sa aj o histórií ostrova. V meste je aj poštové múzeum. Nevynechajte ani blízky bazár (tržnicu) medzi ulicami Farquhar a Queen Street, na ktorom kúpite čerstvé ovocie, vanilku, korenie a iné dobroty. Pozor na doterných predavačov, treba s nimi vyjednávať, lebo Vás ošklbú.

Známe sú tu konské dostihy, ktoré sa konajú na Champ de Mars od marca do decembra a na ktorých sa zúčastňuje takmer celé mesto.  Prírodovedné múzeum – Natural History Museum – uchováva vypchatú repliku doda. Place d’Armes je hlavné námestie s vládnou budovou, sochou zakladateľa ostrova Mahe de la Bourdonnais a palmovým radom. Výhľad na mesto si môžete vychutnať z citadely Fort Adélaide.

Pokračovali sme návštevoubotanickej záhrady Sira Seewoosagura Ramgoolamav Pamplemousses, ktorá patrí k najväčším na svete a ukrýva množstvo exotickej fauny vrátane storočných korytnačiek a 250 ročného baobabu. Je to najstaršia botanická záhrada na južnej pologuli. Pri prechádzke nájdete až 500 druhov exotických rastlín a paliem, obrovské vodné lekná a to na 37 hektároch. Otvorené je každý deň od pol deviatej do pol šiestej a vstup je 200 MUR (5 eur). Za 245 MUR si môžete požičať aj golfový vozík. Viac nahttp://ssrbg.govmu.org/English/Pages/default.aspx.

Na tom istom kruhovom objazde z diaľnice sme použili iný výjazd a dostali sme sa doL ´ aventure du Sucre, fabriky na výrobu cukru. Je otvorená každý deň od 9 do 17 hod. a vstup je 380 MUR (10 eur). V cene je podrobná prehliadka, kde sa dozviete, ako sa vyrába cukor a rum a tiež ochutnávka rôznych druhov cukru a rumu. V obchode si okrem rumu a cukru môžete kúpiť aj iné výrobky z cukrovej trstiny (kabelky, med, suveníry). Viac nahttp://www.aventuredusucre.com/en

Pokračujeme na sever, kde si vLes Vergers of Labourdonnais môžete pozrieť sady s tropickým ovocím, z ktorého sa tu vyrába džem a tiež sady s tropickými kvetmi, ktoré si domáci kupujú do svojich záhrad. Džem z liči alebo bananový je mňam!

Na severe je prekrásny kostolík s červenou strechouNotre dame Auxiliaticea v okolíplážes azúrovým morom, Pereybere, Grand Baie, Mont Choisy či Trou aux Biches, kde môžete šnorchlovať. Je to živé miesto s množstvom stánkov s občerstvením, ktoré sú roztrúsené po celej pláži a môžete tu vyskúšať vodné športy.

Čo sa týkapláži, každá časť ostrova má tu svoju naj. Na západe to je Flic en Flac a Tamarin (kde sú soľné polia a skoro ráno sa môžete vydať na plavbu s delfínmi), na juhozápade Le Petit Marron, na juhu St Félix Beach a Gris Gris Beach, na juhovýchode Blue Bay Beach (kde je aj morský park) a na východe Belle Mare Beach.

V stredu sme dali prednosť prírode. Za dedinkouChamarelsme zaplatili vstup 225 MUR autom sme pokračovali až k vodopádom. Cestu lemoval ananás, arabica, palmy a cukrová trstina. Nádherná príroda! Vodopády sme videli len z výhliadky ale ten pohľad na nekonečné lesy a masu vody stál za to.

Pokračovali sme k Terres des Sept Couleurs. Zem 7 farieb je geologická formácia, kde piesočné duny sú sfarbené siedmimi farbami. Nájdete tam aj korytnačky a môžete si kúpiť kávu, ktorá je vypestovaná v okolí.

Vrátili sme sa do dedinky Chamarel, kde na kraji národného parku, v neskutočne sfarbenej prírode sídli Rhumerie de Chamarel, fabrika na výrobu rumu. Po prehliadke si spravte vlastný koktejl a ochutnajte z desiatich rumov a likérov. Vstup je 370 MUR (10 eur). Viac nahttps://www.rhumeriedechamarel.com/?enter_permission=enter.

Od rumerie pokračujeme do národného parkuBlack River Gorges. Park je chránený endemický prales s rozlohou 67 km2. Pre turistov je k dispozícii až 50 km turistických trás. Nachádza sa tu 311 druhov rastlín a 9 druhov endemických vtákov. My sme cez park kvôli nedostatku času prešli iba autom so zástavkami na vyhliadke Gorges viewpoint a pri vodopádoch Alexandra. Pri troche šťastia uvidíte aj makaky!

Nadýchajte sa z plných pľúc čerstvého horského vzduchu. A majte so sebou vodu, nie sú tam žiadne obchody. Na konci parku sa cesta rozdvojuje. Ak pôjdete vpravo, Vallée des Couleurs Vám ponúkne adrenalínový zážitok- spustenie sa na lane ponad údolie (zip line). Vľavo sa dostanete k jazeruGanga Talao priGrand Bassin. Posvätné kráterové jazero je jedno z najdôležitejších hinduistických pútnických miest mimo Indie. Jeho voda sa v roku 1972 zmiešaním s posvätnou vodou z Gangy stalo podľa hinduistickej tradície súčasťou jej vôd. Počas sviatku Maha Shivaratri k nemu preto naboso putuje až pol milióna ľudí a navštevujú aj chrám zasvätený bohovi Šivovi.​ Je fascinujúce vidieť obrovskú sochu hinduistického boha.

Po pár minútach jazdy prídete na čajové plantáže a čajovú továreň Bois Chéry.Ja ako milovník čaju som sa veľmi tešila na túto prehliadku. Najskôr sme si pozreli v múzeu príbeh čaju a techniku spracovania. Potom sme sa autom presunuli asi 1 km cez čajové plantáže do reštaurácie, kde bola pre nás nachystaná ochutnávka. A vtedy začalo pršať! A tak sme sa mohli usadiť s výhľadom z jednej strany na jazierko a čajové plantáže a z druhej na more a chlipkať si vanilkový čaj a zajedať ho palacinkou a vonku zatiaľ lialo a lialo. Aj takýto druh relaxu ponúkla naša dovolenka. V obchode sme si spravili zásobu čajov a osviežil nás aj vynikajúci miestny ľadový čaj.

Štvrtok sme strávili na celodennomlodnom výlete(100 eur na osobu), kde sme sa plavili okolo ostrovčekov východného pobrežia vrátane Ile aux Cerfs a šnorchlovali na nádhernych miestach. Plavili sme sa aj pod vodopádmi a kŕmili sme makakov. V cene boli aj nápoje a obed, kreólska grilovačka. Loď vyrážala z Pointe Jerome embarkation point. Lístky nám vybavil domáci, takže neviem povedať cez akú agentúru. Na maličkom ostrove Ile aux Cerfs máte možnosť obdivovať biele pláže, tyrkysovú vodu a môžete vyskúšať aj vodné športy. Je tu aj golfové ihrisko.

V piatok sme odleteli na Seychely.

Ak budete na Mauríciu dlhšie, za návštevu stojí ajFlacq. Toto malé mestečko na východnom pobreží je jedno z najväčších trhovísk na ostrove a každú stredu a nedeľu sa tu konajú trhy. Na juhu môžete zásť doLa-Vanille-Krokodil parku,kde žijú korytnačky a krokodíly, dať si kreólsky obed v koloniálnom domčeku v St. Aubine, kde sú vanilkové plantáže. Milovníkov prírody nadchnú vodopádyRochester Fallsneďaleko mesta Souillac, kde sa valí voda rieky Savanne cez kamenné formácie, ktoré kedysi vytvorila vychladnutá láva. Zaujímavý je aj polostrovLe Morne Brabantna juhozápade ostrova, ktorému dominuje 500 metrov vysoká sopečná skala posiata tropickou vegetáciou a množstvom jaskýň. Týči sa nad luxusnými letoviskami a širokou plážou, ktorú mnohí považujú za najkrajšiu na ostrove.

Užite si Maurícius!


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?